Medal Honorowy WCh UW i Odznaka Honorowa PTChem dla Prof. Romana Mierzeckiego

16 grudnia 2021 r. w Sali Starej Biblioteki Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego odbyło się uroczyste spotkanie w formule on-line z symbolicznym wręczeniem Nagród im. Wojciecha Świętosławskiego Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Osobiście Nagrodę Specjalną odebrał jeden z Laureatów – Prof. dr hab. Andrzej Czerwiński z Wydziału Chemii UW.

Podczas spotkania wręczone zostały wyróżnienia dla Pana Prof. Romana Mierzeckiego. Pan Dziekan WCh UW Prof. dr hab. Andrzej Kudelski wraz z Panią Prodziekan Prof. dr hab. Beatą Krasnodębska-Ostręgą wręczyli Medal Honorowy Wydziału Chemii UW. Ponadto przekazali list gratulacyjny i bukiet czerwonych róż od Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Warszawskiego – Prof. dr. hab. Alojzego Nowaka.

Pan Prof. Roman Mierzecki otrzymał również Odznakę Honorową PTChem, która została wręczona przez Pana Prof. dr. hab. inż. Roberta Nowakowskiego – Przewodniczącego Oddziału Warszawskiego PTChem.

Nagrody odebrał syn Pana Profesora – lek. med. Andrzej Mierzecki wraz z małżonką.

Pan Prof. Roman Mierzecki 24 grudnia 2021 r. będzie obchodził 100. rocznicę urodzin.

***

Profesor Roman Mierzecki urodził się 24 grudnia 1921 roku we Lwowie. W 1949 roku ukończył studia na Politechnice Łódzkiej pod kierunkiem Profesor Alicji Dorabialskiej, a w roku 1984 otrzymał tytuł profesora nauk chemicznych. Jego aktywność naukowa dotyczy obszaru chemii fizycznej, fizyki chemicznej oraz spektroskopii (głównie IR i Ramana), a także historii chemii. Pracował na Uniwersytecie Warszawskim, w latach 1965-1992 w Pracowni Oddziaływań Międzymolekularnych kierowanej przez prof. Zbigniewa Kęckiego. Kierował Zakładem Dydaktycznym Chemii Fizycznej. W latach 1980-2012 był przewodniczącym Sekcji Historii Chemii PTChem.

W 2014 roku otrzymał nagrodę im. Wojciecha Świętosławskiego przyznawaną przez Warszawski Oddział PTChem. Dwukrotnie został uhonorowany Medalem Okolicznościowym PTChem (2003 i 2010).

Jest autorem szeregu publikacji poświęconych zastosowaniu spektroskopii oscylacyjnej w badaniu oddziaływań międzymolekularnych. W tej dziedzinie wydał także monografie pt. „Oddziaływania międzymolekularne” (PWN). W dziedzinie historii chemii opublikował dwie książki: „Historyczny rozwój pojęć chemicznych” (PWN) oraz „Rozwój polskiej terminologii chemicznej” (Ossolineum). Jest również autorem książki „Antoine Laurent de Lavoisier 1743-1794 Geniusz Skojarzeń”.

Poza pracą naukową i dydaktyczną, wraz z żoną Anną Mierzecką popularyzował wiedzę na temat fizyki chemii, i historii nauki.

Data publikacji: 16 grudnia 2021

Data ostatniej modyfikacji: 08 stycznia 2022